Platforma za otvorenu nauku 2.0

Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije usvojilo je novu nacionalnu politiku otvorene nauke – Platformu za otvorenu nauku 2.0 – koja se primenjuje na sve istraživačke projekte i programe finansirane iz javnih sredstava.

Prema ovom dokumentu, otvorena nauka podrazumeva realizaciju pet ciljeva: (1) otvoreni pristup naučnoj literaturi; (2) dostupnost istraživačkih podataka; (3) otvoren i transparentan pristup istraživačkim infrastrukturama; (4) transparentnost naučne komunikacije i metodologije, uključujući dostupnost softverskog izvornog koda, projektne dokumentacije istraživačkog hardvera i drugih digitalnih objekata korišćenih u analizi istraživačkih podataka, koji omogućavaju održivost, transparentnost i reproduktivnost naučnih rezultata, kao i (5) razvoj digitalne infrastrukture i kompetencija koje omogućavaju ostvarivanje navedenih ciljeva.
Realizacija ovih ciljeva treba da doprinese većoj vidljivosti naučnih rezultata, boljoj iskorišćenosti budžetskih sredstava uloženih u istraživanja, većoj povezanosti nauke, privrede i društva, većem naučnom integritetu, izgradnji poverenja u nauku, kao i razvoju novih istraživanja i inovacija.

Platformu otvorene nauke 2.0 izradio je Tim za otvorenu nauku u Srbiji (TONuS), radna grupa koju je formiralo Ministarstvo, a koju čini više od 30 istraživača, donosioca odluka, predstavnika finansijera i bibliotekara. Praćenje usklađenosti sa politikom vršiće se uz pomoć indikatora koje će definisati TONuS.

Glavni elementi nove politike otvorene nauke: