Politike časopisa

Politike časopisa pružaju autorima jasne i transparentne informacije o profilu časopisa i uređivačkom procesu, a čitaocima, evaluatorima i indeksim bazama podataka pokazuju da su uređivačke prakse časopisa usklađene sa profesionalnim standardima i etičkim principima.

Definisanje dobre uređivačke politike predstavlja izazov za većinu nekomercijalnih izdavača. Zbog toga je KoBSON u okviru projekta Revisiting Open Access Journal Policies and Practices in Serbia, koji je realizovan uz finansijsku podršku EIFL-a, razvio gotove modele politika časopisa kao strukturisani okvir koji časopisi u otvorenom pristupu lako mogu prilagoditi svojim potrebama. Nakon okončanja projekta, EIFL je nastavio da ažurira ove modele i usklađuje ih sa novim standardima i dobrom praksom.

Uredništvima su na raspolaganju gotovi modeli za politike časopisa i prateća dokumenta, kao što su izjava o autorstvu, izjava o sukobu interesa i izjava o licenci. Svi modeli su dostupni na srpskom i engleskom jeziku, za časopise u dijamantskom otvorenom pristupu I one koji naplaćuju troškove objavljivanja. Ponuđeni modeli su generički (ne bave se zahtevima specifičnim za određene naučne discipline) i treba da posluže kao smernice, a svaka redakcija će svoju uređivačku politiku definisati u skladu sa konkretnim potrebama i dobrom praksom u odgovarajućoj naučnoj oblasti.

Model politika časopisa obuhvata ključne politike u vezi sa tematikom časopisa, vlasništvom, otvorenim pristupom, indeksiranjem i arhiviranjem. Definisane su odgovornosti urednika i uredništva, postupak recenziranja, etički standardi i smernice koje se odnose na autorstvo, plagijat i sukob interesa, kao i politike u vezi sa korišćenjem alata zasnovanih na generativnoj veštačkoj inteligenciji, transparentnost istraživanja (dostupnost istraživačkih podataka, softverskog koda i protokola), žalbe, istrage o neetičkom ponašanju, opozivanje radova i diskusijenakon objavljivanja. Posebna pažnja posvećena je autorskim pravima, licenciranju, samoarhiviranju i dostupnosti metapodataka u javnom domenu.

Model politika namenjen časopisima u dijamantskom otvorenom pristupu usklađen je sa Standardom za dijamantski otvoreni pristup.

Politike treba objaviti na veb-sajtu časopisa, na istaknutom mestu (ne samo kao PDF dokument). Ukoliko se časopis nalazi na platformi koja sadrži više časopisa, ta platforma bi trebalo da omogući prikaz politika svakog časopisa na posebnim stranicama.

Važno je napomenuti da je jednom definisana uređivačka politika podložna promenama. Kad god se pojavi nova situacija ili problem koji nije pokriven politikama časopisa, izdavač i uredništvo treba da definiše svoj stav u vezi sa tim problemom i shodno tome dopune uređivačku politku. Ako su te promene veće, o njima treba obavestiti čitaoce i autore objavljivanjem vesti na sajtu časopisa i u uvodniku prve naredne sveske.

Centar za podršku naučnom izdavaštvu u otvorenom pristupu u Srbiji pratiće razvoj dobre prakse I redovno će ažurirati modele politika i preporuke.

 

Politike časopisa

Časopisi u dijamantskom otvorenom pristupu

Dokument na srpskom (ćirilica)

Dokument na srpskom (latinica)

Dokument na engleskom

 

Časopis naplaćuje troškove objavljivanja

Dokument na srpskom (ćirilica)

Dokument na srpskom (latinica)

Dokument  na engleskom

 

Izjave o autorstvu, sukobu interesa i licenci

Izjave - srpski (ćirilica)

Izjave - srpski (latinica)

Izjave - engleski

 

Napomena: Tekst napisan crnom bojom u dokumentima predstavlja osnovni tekst dokumenta. Tekst napisan crvenom bojom treba zameniti formulacijom koja odgovara stanju stvari u konkretnom časopisu (ili opcijama koje su redakcije izabrale), a tekst napisan plavom bojom predstavlja objašnjenja, koja u finalnoj verziji dokumenta treba obrisati.