Testirajte NI4OS-Europe servise!

U okviru projekta NI4OS-Europe, koji finansira Evropska komisija kroz program Horizon 2020 (European research infrastructures grant agreement no. 857645), formiran je katalog servisa u kom se može naći širok spektar repozitorijuma i generičkih i tematskih servisa namenjenih istraživačima. Dostupni tematski servisi posebno su zanimljivi za istraživače u oblasti bioloških nauka, klimatologije,digitalizacije kulturne baštine i računarske fizike. Generički servisi obuhvataju računarske sisteme visokih performansi i resurse za računarstvo u oblaku. U repozitorijumima se mogu naći skupovi podataka, softver i naučne publikacije.

Tokom faze preliminarnog testiranja, istraživači iz institucija koje učestvuju u projektu imali su priliku da u istraživanjima koriste ove servise, kao i da svojim sugestijama doprinesu njihovom unapređivanju. Sada NI4OS-Europe poziva istraživače iz akademskih i naučnoistraživačkih institucija u Evropskoj uniji i pridruženim zemljama da prijave istraživačke projekte u okviru kojih će testirati neke od servisa iz kataloga NI4OS-Europe. Tokom realizacije izbranih projekata, izabrani istraživački timovi imaće pristup naprednim funkcijama servisa.

Spisak servisa može se naći na sledećoj adresi: https://catalogue.ni4os.eu/?_=/resources.

Kriterijumi

Prednost će imati projekti u oblasti bioloških nauka, klimatologije, digitalizacije kulturne baštine i računarske fizike (80% izabranih projekata), dok će projekti u svim drugim oblastima činiti 20%.

U razmatranje će biti uzeti projekti koji se bave sledećim naučnim ili društvenim izazovima:

Biološke nauke:

  • Modelovanje i analiza molekularne dinamike meta lekova;
  • Kompjutersko dizajniranje lekova;
  • Analiza podataka dobijenih novim metaodama za sekvenciranje DNK;
  • Analiza sinhrotronskih podataka;
  • Obrada slika za primenu u biološkim istraživanjima.

Klimatologija:

  • Modelovanje regionalne klime u cilju boljeg razumevanja i predviđanja klimatskih promena, uticaja i pojava, kao što su peščane oluje;
  • Modelovanje kvaliteta vazduha, hemija atmosphere i prenošenje zagađenja vazduha;
  • Prognoza vremena i predviđanje vremenskih nepogoda, razvoj i primena modela.

Digitalizacija kulturne baštine:

  • Onlajn servisi i pristup repozitorijumima u cilju proučavanja kulturne baštine u regionu (pretražive digitalne biblioteke);
  • Onlajn alati za vizualizaciju koji se koriste u istraživanju baštine;
  • Edukativni materijali i alati za kreiranje interaktivnih i imersivnih okruženja za GLAM institucije (galerije, biblioteke, arhivi, muzeji), uz ograničenu mogućnost korišćenja resursa za izradu virtuelnih izložbi.

Računarska fizika:

  • Računarska dinamika fluida,
  • Računarska fizika čestica,
  • Molekularna dinamika,
  • Određivanje elektronske strukture,
  • Računarska elektromagnetika,
  • Kalibracione teorije,
  • Astrofizika.

Kriterijumi za ocenjivanje prijavljenih projekata:

  • naučni kvalitet,
  • naučni ili društveni značaj,
  • u kojoj meri su odabrani servisi i resursi zaista potrebni za istraživanje,
  • da li će rezultati istraživanja (pre svega podaci, ali i servisi i softver) biti stavljeni na raspolaganje drugim korisnicima,
  • kompetencije i iskustvo rukovodioca i istraživačkog tima u oblasti istraživanja i korišćenju izabranih servisa ili resursa,
  • izvodljivost projekta, na osnovu tehničke evaluacije i dostupnosti resursa,
  • da li se kroz projekat ostvaruje saradnja između naučnika iz različitih zemalja,
  • značaj za navedene naučne zajednice,
  • rodna ravnopravnost.

Ko može da učestvuje?

Rukovodioci istraživanja moraju biti zaposleni u akademskim i naučnoistraživačkim institucijama u Evropskoj uniji ili pridruženim zemaljama.

Privredne organizacije mogu da učestvuju samo kao saradnici u projektima koje vode akademske ili naučnoistraživačke institucije i samo ako projekat ima za cilj ostvarivanje naučnih rezultata koji će biti objavljeni u naučnim časopisima ili predstavljeni na naučnim konferencijama.

Svi projekti moraju biti u skladu sa principima Evropskog oblaka za otvorenu nauku, što znači da podaci i softver koji se koriste tokom projekta, kao i podaci i softver nastali tokom projekta, moraju biti dostupni u skladu saFAIR principima, a publikacije u režimu otvorenog pristupa. Od učesnika u izabranim projektima zahtevaće se da izrade plan upravljanja podacima, a preporučljivo je da se osnovne informacije o upravljanju podacima daju već u predlogu projekta.

Servisi

Detaljnije informacje o tematskim i generičkim servisima, kao i repozitorijumima koji se mogu koristiti nalaze se na sledećim adresama:

https://ni4os.eu/access/opencall/ (konkurs)

https://training.ni4os.eu/course/view.php?id=119 (vebinar)

Uputstva za korišćenje servisa:

generički servisi: https://training.ni4os.eu/course/index.php?categoryid=9

tematski servisi: https://training.ni4os.eu/course/index.php?categoryid=8

repozitorijumi: https://training.ni4os.eu/course/index.php?categoryid=13

 

Prijavljivanje projekata

Da biste poslali predlog projekta, popunite sledeći formular (na engleskom jeziku):

https://survey.ipb.ac.rs/index.php/199927/

Kompletan spisak pitanja iz onlajn formulara možete naći pdf dokumentu. Napomena: PDF document možete koristiti prilikom pripreme predloga projekta. U obzir će se uzimati samo one prijave koje su poslate posredstvom onlajn formulara.

Detaljnije informacije o postupku prijavljivanja projekata: https://training.ni4os.eu/pluginfile.php/5903/mod_label/intro/how_to.mp4

Ako imate pitanja i nedoumice, pišite na sledeću adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Rok za prijavljivanje projekata je 11. maj 2022. 25 maj 2022.

Evaluacija

Nakon zatvaranja konkursa, organizacioni odbor će pregledati prijave i, ukoliko je to potrebno, zahtevati dodatne informacije, koje se moraju dostaviti do 13. maja. 2022.

Odluka o dodeljivanju projekata biće donesena tokom jula 2022. Svi učesnici u konkursu biće obavešeni o rezultatima evaluacije. Rok za izradu finalnog izveštaja realizovanih projekata je februar 2023. godine.

 

Detaljnije informacije o konkursu: https://ni4os.eu/access/opencall/.

U okviru programa Wikimedia UNLOCK Accelerator, koji realizuje Vikimedija Srbije u saradnji sa Vikimedijom Nemačke i Impakt habom u Beogradu, otvoren je konkurs za projekte, koji će dobiti podršku u vidu treninga, razmene iskustva i finansijskih sredstava.

UNLOCK blog 1

Program Wikimedia UNLOCK Accelerator pruža podršku inovativnim projektima koji imaju za cilj širenje slobodnog znanja, ali i promociju i razvoj novih tehnologija koje mogu doprineti boljoj dostupnosti znanja.

Ove godine UNLOCK program će biti usmeren na Zapadni Balkan (Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija i Albanija) i na zemlje nemačkog govornog područja (Nemačka, Austrija, Švajcarska).

Poziv traje do 29. maja 2022. Prijave se podnose na engleskom jeziku. Informacije o uslovima konkursa, kome je namenjen i šta sve obuhvata, mogu se naći na sajtu Vikimedije Srbije: https://wikimedia.rs/applications-for-unlock-2022-are-now-open/

Uspostavljanje nacionalnih ekosistema za oblak otvorene nauke u Jugoistočnoj Evropi

Nacionalne inicijative za oblak otvorene nauke

 

Nacionalna inicijativa za oblak otvorene nauke zamišljena je kao koalicija onih institucija i organizacija unutar jedne države koje su zainteresovane za uključivanje u Evropski oblak za otvorenu nauku (European Open Science Cloud – EOSC). Ovakve nacionalne inicijative treba da podstaknu sinergiju na nacionalnom nivou i pomognu u pronalaženju optimalnih modela za uključivanje domaćih organizacija u rešavanje globalnih izazova u oblasti otvorene nauke, uključujući i Evropski oblak za otvorenu nauku. Nacionalne inicijative imaju istaknutu ulogu u državama članicama EU i pridruženim zemljama i pomažu u upravljanju Evropskim oblakom za otvorenu nauku.

U okviru projekta NI4OS-Europe, koji podržava upravljanje Evropskim oblakom za otvorenu nauku i teži uključivanju svih aktera na evropskom nivou, pokrenut je proces uspostavljanja 15 nacionalnih inicijativa za oblak otvorene nauke u Jugoistočnoj Evropi.

 

 

Tokom poslednjih meseci, velika pažnja je poklanjena definisanju plana i pokretanju nacionalnih inicijativa. Svi partneri na projektu trude se da ovaj proces okončaju tokom 2021. godine. Aktivnosti se odvijaju u dva pravca. Projektni tim je pripremio različite materijale, kao što je detaljni vodič, obrazac (u okviru Deliverable 2.2), koji učesnici u projektu mogu da prilagode svojim potrebama i koriste u procesu uspostavljanja različitih formi nacionalnih inicijativa i praćenju njihovog razvoja. Kao dodatak obrascu, pripremljena su još dva dokumenta koja mogu biti od pomoći procesu uspostavljanja nacionalnih inicijativa: Radni procesi u cilju uspostavljanja nacionalnih inicijativa i Indikatori za uspostavljanje nacionalnih inicijativa.

Uporedo s tim naporima, projektni tim teži mobilisanju mreža i učesnika u otvorenoj nauci u regionu, a glavne aktivnosti u toj oblasi obuhvataju sastanke sa kreatorima naconalnih politika i lokalnim učesnicima u otvorenoj nauci, razmenu informacija o inicijativama za oblak otvorene nauke, politikama i modelima upravljanja u oblasti otvorene nauke u svim zemljama koje učestvuju u projektu, kao i pripremu jednostavnih i razumljivih materijala i mehanizama koji mogu biti od pomoći u tom procesu. Uz poseban vebinar posvećen uspostavljanju nacionalnih inicijativa, pripremljeni su i odgovarajući edukativni materijali namenjeni partnerima na projektu.

Nacionalne inicijative za oblak otvorene nauke su živi ekosistemi koji se povezuju sa upravom Evropskog oblaka za otvorenu nauku i čine integralni deo Asocijacije EOSC. Prilikom formiranja nacionalnih inicijativa vodi se računa o društveno-ekonomskim razlikama između zemalja i stepenu razvoja otvorene nauke nauke, a one se mogu oblikovati prema specifičnim potrebama određene sredine. Nacionalne inicijative imaju poseban značaj u procesu pripreme svih domaćih učesnika u otvorenoj nauci za novu etapu razvoja Evropskog oblaka za otvorenu nauku, u kojoj Asocijacija EOSC ima centralnu ulogu, i on se ogleda u jačanju svesti i informisanju o razvoju EOSC-a.

Projekat NI4OS-Europe finansira Evropska komisija u okviru programa Horizont 2020, br. 857645. Projekat traje od 1. septembra 2019. do 31. avgusta 2022. godine. U projektu učestvuju 22 institucije iz 15 zemalja Jugoistočne Evrope, a predstavnici Srbije su Računarski centar Univerziteta u Beogradu i Institut za fiziku (Univerzitet u Beogradu).
U Srbiji je proces uspostavljanja nacinalne inicijative za otvorenu nauku započeo formiranjem Tima za otvorenu nauku u Srbiji (TONuS), u januaru 2020. godine.

Detaljnije informacije: https://ni4os.eu/2021/07/29/national-open-science-cloud-initiatives-progress-update/

 
Srbija na konferenciji Open Science Fair 2021

Treća konferencija Open Science Fair održana je u virtuelnom okruženju od 20. do 23. septembra 2021. godine, u organizaciji vodećih međunarodnih inicijativa u oblasti otvorene nauke: OpenAIRE, COAR, EIFL, Force11, LA Referencia, LIBER, OPERAS, Sparc, Sparc Europe. Konferencija se fokusirala na šest velikih tema.

  • Interdisciplinarna saradnja: mreže, servisi, metode
  • Podrška otvorenoj infrastrukturi, servisima i alatima namenjenim istraživačkim zajednicama
  • Proizvodi i servisi sa dodatom vrednošću (analitika, alati za vizualizaciju, analiza teksta, otvorena metrika)
  • Obuka i veštine za otvorenu nauku
  • EOSC i FAIR podaci
  • Građanska nauka (Citizen Science)

Tokom četiri dana, održana su četiri predavanja po pozivu, tri okrugla stola, 17 radionica, 12 demo sesija, 36 kratkih izlaganja. Registrovano je preko 1300 učesnika iz 80 zemalja.

 

Razvoj otvorene nauke u Srbiji predstavljen je u tri kratka izlaganja (7 minuta) i jednoj demo sesiji.

Reviewing Reviewers: An innovative tool for improving quality of local Diamond Open Access Journals (Nikola Stanić)

Autori: Nikola Stanić, Dragoljub Đorđević, Pero Šipka (Centar za evaluaciju u obrazovanju i nauci - CEON)

21. septembar 2021, Sesija A

U izlaganju je prikazana analiza efekata korišćenja softverskog alata Reviewing Reviewers, ugrađenog u SCIndeks Asistent. Reviewing Reviewers omogućava urednicima časopisa i autorima članaka da ocene korisnost recenzije.

 

Still not ready for EOSC? Experiences from one co-creation activity (Obrad Vučkovac)

Autori: Obrad Vučkovac, Institut za nuklearne nauke „Vinča“; Nadica Miljković, Univerzitet u Beogradu - Elektrotehnički fakultet; Milica Ševkušić, Institut tehničkih nauka SANU; Ljiljana B. Lazarević, Institut za psihologiju, Univerzitet u Beogradu - Filozofski fakultet; Vladimir Otašević, Računarski centar Univerziteta u Beogradu

21. septembar 2021, Sesija B

U izlaganju su predstavljeni rezultati projekta Boosting EOSC readiness: Creating a scalable model for capacity building in RDM, realizovanog uz podršku Sekretarijata Evropskog oblaka za otvorenu nauku (eng. European Open Science Cloud, skraćeno EOSC).

 

Building capacity for Open Science through training for institutional repositories (Ana Đorđević, Irena Nježić)

Autori: Ana Đorđević, Univerzitet u Beogradu - Hemjski fakultet; Irena Nježić, Univerzitet u Beogradu - Veterinarski fakultet; Milica Ševkušić, Institut tehničkih nauka SANU; Biljana Kosanović, Računarski centar Univerziteta u Beogradu

23. septembar 2021, Sesija A

U izlaganju je predstavljen program obuke za administratore repozitorijuma koji realizuje tim za korisničku podršku u okviru Tima za razvoj repozitorijuma u Računarskom centru Univerziteta u Beogradu. Pokazano je kako se proširivanjem ovog osnovnog programa na osnovu zahteva korisnika formira solidan program obuke u oblasti otvorene nauke.

 

Demo sesija: EOSC RoP, Data Management and Certification tools demonstration (Branko Marović)

21. i 22. septembar 2021.

Predstavljeni su alati razvijeni u okviru projekta NI4OS-Europe

 

Zvanični sajt konferencije: https://www.opensciencefair.eu/

Program: https://www.opensciencefair.eu/2021/programme

 

Autorska prava i politike samoarhiviranja

Šta smete da deponujete u repozitorijum?

 

Istraživači i bibliotekari su stalno u nedoumici šta (ni)je dozvoljeno deponovati kao puni tekst kako u repozitorijume, tako i na svoje lične stranice. Svi su spremni da poštuju prava izdavača, ali i svoja autorska prava.

Univerzitet u Kragujevcu, koji je u širokoj akciji proširenja svog repozitorijuma je organizovao predavanje na navedenu temu za svoje istraživače i bibliotekare.

Predavanje je održala Milica Ševkušić, bibliotekar Instituta tehničkih nauka SANU, dana 12.05.2021. preko Zoom-a.

Video je dostupan na:http://media.rcub.bg.ac.rs/?p=7715