Pokrenuto pet univerzitetskih repozitorijuma

beopen

Pet državnih univerziteta primenilo sistem DSpace-CRIS

Univerzitet u Novom Sadu, Univerzitet u Kragujevcu, Univerzitet u Nišu, Državni univerzitet u Novom Pazaru i Univerzitet umetnosti u Beogradu pokrenuli su institucinalne repozitorjume izrađene na platformi DSpace-CRIS. Navedeni univerziteti su primenili prilagoćenu verziju ove platforme koja je razvijena u okviru projekta BE-OPEN (Boosting Engagement of Serbian Universities in Open Science) i dostupna je za besplatno preuzimanje sa servisa GitHub. Svi pokrenuti repozitorijumi incijalno sadrže popise fakulteta i departmana, spiskove istraživača i metapodatke preuzete iz citatne baze Scopus. Uz pomoć jednostavne procedure istraživači su u mogućnosti da uvezu podatke i iz drugih servisa kao što su COBISS+, ORCID ili CrossRef.